Training voor begeleidende, adviserende en therapeutische beroepsbeoefenaren binnen de sectoren Psychosociale en Geestelijke Gezondheidszorg.
Deze (post)HBO- training is geaccrediteerd door het NVPA (*), VVH, VNRT, NOBCO en BATC.
Geaccrediteerd door de SKB en KTNO.
Erkend door Nederlandse Federatie Gezondheidszorg (NFG) en Stichting GezondheidsBegeleiding Nederland (SGBN)
(*) De training is in samenspraak met het NVPA ontwikkeld.
Data najaar 2012: donderdag 06/09 - 04/10 - 15/11 - 13/12 V O L G E B O E K T
Tijd: 14.00 tot 21.00 uur. Zaal: Aula/Refter.
Aantal deelnemers: min. 15 - max. 20 per groep.
De kosten van deze training zijn incl. lunch, koffie/thee, casussen/DUC-certificaat, exclusief studieboeken.
De training wordt verzorgd door 2 gekwalificeerde docenten, die jarenlang kennis en ervaring hebben opgedaan in de praktijk.
De training omvat o.a. de volgende deelgebieden:
Psychopathologie, Neuroseleer, Diagnostiek en Kennis over de geestelijke gezondheidszorg.
De gehele training bestaat uit 4 dagen (= 8 dagdelen) en is bedoeld voor zowel gespreks- als lichaamsgerichte therapeuten.
De inhoud van de training zal ten dele worden gemaakt met de deelnemers. Naast theoretische worden met name praktische leerdoelen beoogd.
Direct naar het inschrijfformulier
Leerdoelen op kennisniveau:
De beroepsbeoefenaar:
- heeft inzicht in het DSM IV-systeem: ontstaan, geschiedenis voor- en nadelen en opbouw (DSM is diagnostische handleiding waarin psychische stoornissen worden geordend op grond van beschrijvende kenmerken i.p.v. opbasis van theorieën over oorzaken. DSM IV is de 4e versie uit 1994);
- heeft kennis van belangrijke ziektebeelden (verschijnselen) , zoals: stemmings-, angst- en psychotische stoornissen; persoonlijkheidsstoornissen; overspannenheid; werkproblemen en levensfaseproblemen;
- heeft kennis en inzicht in begrip ik-sterkte om makkelijke en moeilijke cliënten te onderscheiden;
- heeft kennis van de verschillende medicatiesoorten voor bovengenoemde cliëntencategorieën;
- kent de verschillende disciplines binnen de geestelijke gezondheidszorg en hun behandelmogelijkheden en de verwijsmogelijkheden.
Leerdoelen op praktisch niveau:
De beroepsbeoefenaar:
- kan een eenvoudige DSM IV classificatie opstellen;
- weet waar zijn grenzen liggen m.b.t. het behandelen van cliënten;
- weet klachten goed uit te vragen en te verbinden met iemands verleden (juiste diagnose);
- kan klachten behandelen, veroorzaakt door actuele of recente gebeurtenis, of klachten veroorzaakt door persoonlijkheid/karakter;
- kan de ik-sterkte van de cliënt bepalen;
- is in staat draagkracht versus draaglast te analyseren;
- weet te handelen bij suïcidaliteit, paniek, dissociatie, depressie, psychose, crisis;
- weet om te gaan met overdracht/tegenoverdracht gevoelens;
- is in staat een crisisplan te schrijven;
- is communicatief vaardig, zowel naar collega’s als naar cliënten;
- is in staat een behandeling goed af te ronden en te beëindigen.
- weet advies in te roepen of te verwijzen als hij twijfelt of het niet meer weet.
Literatuur:
- Stemming en stoornis, Francis & First, ISBN 9057120593 (verplicht), 410 pagina's
- Dat moet mij weer gebeuren, Willem van der Does, ISBN 9055944181 (verplicht), 141 pagina's
- "Waarom ben je zo", Moniek Thunissen, ISBN 97890661887 (verplicht), 124 pagina's
- Het drama van het begaafde kind, Alice Miller, paperback, ISBN 9789049101657 (facultatief), 144 pagina's
Tijdens de cursus wordt nog een aantal artikelen per mail toegezonden.
De literatuur voor de cursussen kan rechtstreeks besteld worden via www.dutchuniversitycollege.boekenservice.nl
Opbouw programma (4 dagen = 8 dagdelen):
De literatuur dient voorafgaand aan elke cursusdag te worden bestudeerd.
Dag 1:
- Kennismaking, praktische zaken;
- Inventarisatie van wensen, problemen;
- Inleiding begrip ik-sterkte;
- Herkenning moeilijke mensen 1 (voor gespreks- en lichaamsgerichte therapeuten).
Literatuur:
- "Stemming en stoornis”, Francis & First, pag. 1-31
- "Waarom ben je zo?", Moniek Thunissen, pag. 1-124
Dag 2:
- Herkenning moeilijke mensen 2 (voor gespreks- en lichaamsgerichte therapeuten);
- Inleiding DSM IV classificatie;
- Vervolg begrip ik-sterkte
- Persoonlijkheidsstoornissen;
- Depressieve en angststoornissen;
- Andere stoornissen uit DSM IV.
Literatuur:
- "Stemming en stoornis”, Francis & First, pag. 33-168; 289-320
- "Dat moet mij weer gebeuren", Willem van der Does, pag. 1-141
- Artikel: Spiegelen, hechten en mentaliseren (6 pagina's)
- Artikel: Extreem luid en ongelooflijk ver weg (9 pagina's)
Opdracht: Naar aanleiding van de cursusdag een opdracht over de inschatting van de 'ik-sterkte'.
Dag 3:
- Vervolg DSM IV;
- Angststoornissen;
- Praktische problemen: psychose, suïcidaliteit, paniek, dissociatie;
- Verwijsmogelijkheden, opbouw geestelijke gezondheidszorg;
- Casuïstiek.
Literatuur:
- "Stemming en stoornis”, Francis & First, pag. 169-202; 239-288
Opdracht: Maken van DSM IV-classificatie naar aanleiding van casussen
Dag 4:
- Afronding en beëindiging behandeling;
- Integratie van alle thema’s aan de hand van casuïstiek
- Alles wat is blijven liggen van de vorige dagen.
Literatuur:
- "Stemming en stoornis”, Francis & First, pag. 203-238; 323-412
Examenopdracht: De student beschrijft een casus en maakt een ik-sterkte analyse en een DSM IV-classificatie (2-3 pagina's)
Werkvormen:
- inleidingen en casuïstiekbespreking
- rollenspel (demonstraties door docenten)
- rollenspel deelnemers
- korte huiswerkopdrachten
Studiebelastinguren:
- contacturen 24
- literatuur 80
- praktijkopdrachten 13
- examenopdracht 3
Docenten:
- Drs. Noor van der Werf (gz-psycholoog/psychotherapeut)
- Drs. Berny van Putten (psychotherapeut / gz-psycholoog / zijnsgeoriënteerd begeleider)
- Drs. Arjan Vlasman (arts-psychotherapeut/zijnsgeoriënteerd begeleider)
Deelnemers kunnen de docenten consulteren m.b.t. moeilijke cliënten tijdens de duur van de training
Na het volgen van de totale training en mits voldaan aan de gestelde opdrachten, wordt een DUC-certificaat uitgereikt (waardering 120 SBU = 4,3 ECTS).